TEVFİK KESKİN SÜT FİYATI İLE İLGİLİ YAPILAN DÜZENLEMEYİ DEĞERLENDİRDİ

TEVFİK KESKİN SÜT FİYATI İLE İLGİLİ YAPILAN DÜZENLEMEYİ DEĞERLENDİRDİ

HABER TARİHİ: 12 Ekim 2020
798 Kişi okudu

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, “açıklanan fiyat üreticiyi mutlu etmedi. Üreticilerimizden bize bir baskı oluyor. Süt fiyatlarında bir artış olmadı 10 kuruş olan destekleme fiyatı 40 kuruş oldu. Devletimizin vermiş olduğu bir karar bu bizim fiyatlara müdahale etme yetkimiz yok. Aralık ayında yapılacak. Toplantıyla birlikte ocak ayında çok farklı şeyler konuşacağız. Yapılan toplantıda yeni yılda üreticiyi memnun edecek bir fiyat çıkacak” şeklinde konuştu.

Tevfik Keskin, “Bende bir üreticiyi üreticinin ne kadar zor durumda olduğunu biliyorum. Yem fiyatlarına yapılan artış üreticiyi çok zorluyor. Üreticinin maliyenin % 60’ı yem biz şurada bir hata yaptık bir yılık fiyatı biz üreticiler kaldıramıyoruz. Eski sistem uygulandığında herhangi bir sıkıntı yaşanmıyordu. Maliyetlerini karşılayamam üretici ineğinin kesime yollamak zorunda kalıyor. Umuyorum ki aralık ayında üreticiyi mutlu edecek bir gelişme olacak” dedi.

Süt fiyatı altı aylık periyotlarla belirlensin

Keskin, “Sayın bakanımızla yaptığımız konuşmalarda kendisi de zam olması taraftarıydı. Ancak konseyden çıkan karara Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli’de müdahale edemiyor. Bakanımız ile tekrardan bir araya gelip yapılan bu açıklama ile ilgili üreticinin çıkarına olacak şekilde konuşma gerçekleştireceğim. Ben bu yanlıştan aralık ayında dönüleceğini düşüyorum. Süt fiyatlarının eski düzende olduğu gibi 6 aylık periyotlarla belirlenmesini talep edeceğim” ifade etti.

“çözüm olacaksa istifa etmeye hazırım”

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, “Süt fiyatlarına şuan bir zam yapılsaydı bu fiyatlar Kasımın 15’nden itibaren geçerli olacaktı diyen Türkiye Süt Üreticileri Birlik Başkanı Tevfik Keskin, burada fiyat zammı 45 günlük olacaktı ancak üreticimiz destekleme fiyatını 3 aylık olarak aldı. Üreticilerimiz çok haklı ancak biraz iyi tarafından bakmak lazım. Geçen sene bir yıllık olarak açıklanan fiyat üretici açısından çok iyi bir fiyattı ancak kimse covid-19 virüsünün çıkacağını bilemezdi. Yeme yapılan zam oranını %10’u geçerse yeniden toplu yapılacak diye madde koydurmuştuk konseyde bende üreticiyim üreticinin hakkını bizler sonuna kadar savunuyoruz.

“Üretici adına mücadele etmeye devam edeceğiz”

Fiyatlarda bir değişiklik olmazsa istifa etmeye hazırım diyen Türkiye Süt Üreticileri Birlik Başkanı Tevfik Keskin, aralık ayından sonra çok farklı şeyler konuşuyor olacağız. Üreticimizin biraz daha sabırlı olmasını istiyoruz. İstif etmek çözüm olacaksa ben istifa etmeye hazırım. Ben üretici adına mücadele etmeye devam edeceğim” dedi.  

 

https://www.ciftcidenhaber.com/haber/sabredin-aralik-aralik-ayinda-guzel-seyler-olacak?fbclid=IwAR2LVxBRoUQJwNoDL3EnooGO76bpc1ZP6F2PIPfTyKknpR9K7nx8Leq6kjgÜYE GİRİŞİGoogle Analytics Kodunu buraya koyun